Dintre cele șapte meciuri jucate până acum împotriva lui Grigor Dimitrov, Alexander Zverev a pierdut doar primul în 2014. Seria sa de succese începută în 2016 ar putea deveni chiar mai impresionantă în semifinalele turneului chinez.

alexander-zverev-120

Cu câteva săptămâni în urmă, s-au înfruntat pe suprafața dură similară de la US Open, iar Zverev, în vârstă de douăzeci și șase de ani (locul 10 ATP), a câștigat cu scorul de 3-1 la seturi, ajungând până în sferturile de finală ale Marelui Șlem american. Anul acesta, s-au mai întâlnit și la Mastersul din Cincinnati și la Roland Garros, iar bulgarul nu a reușit să câștige niciun set. Cu toate acestea, pentru jucătorul bulgar în vârstă de treizeci și doi de ani (locul 20 ATP), parcursul de la Chengdu a fost mai ușor. Grigor a învins fără a pierde seturi atât pe Juan Pablo Varillas, cât și pe Christopher O'Connell, în timp ce Alexander i-a învins pe Pavel Kotov și pe Miomir Kecmanović în seturi decisive.

Oare timpul petrecut pe teren influențează șansele?

În timp ce jucătorul german a petrecut până acum aproape cinci ore și jumătate pe teren, bulgarul a jucat în total aproape trei ore. Cu toate acestea, Zverev rămâne favorit la obținerea unui loc în finală. În total, în 2023, jucătorul german a câștigat optsprezece meciuri pe suprafețe dure și a pierdut unsprezece, în timp ce adversarul său bulgar a câștigat paisprezece și a pierdut nouă. Grigor nu a reușit să câștige trei meciuri consecutive de la începutul lui august, în timp ce Alexander în aceeași perioadă a ajuns în semifinale la Mastersul din Cincinnati și în sferturile de finală la New York.