18 Iunie, 2018, 22:21:23 pm

Autor Subiect: Din istoria cuvintelor!!  (Citit de 4221 ori)

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Valexx

• Hero Member
  • Mesaje postate: 2680
    • Yahoo Instant Messenger - Valexx5
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Din istoria cuvintelor!!
« : 02 Mai, 2009, 15:28:30 pm »
  '' Veronica- vine din greaca veche, unde -pherenike- inseamna a aduce victoria, compus din -pherein- tradus prin a aduce  si -nike- care inseamna victorie.  De asemenea si in limba latina exista termenul -vera icon- cu sensul de imagine reala...
   Foehn- provine din limba germana -fohn- care denumeste un vant din regiunea Alpilor, si din limba latina -ventus Favonius- , tradus prin curent de aer de vest... in care -Favonius- era numele zeului roman al vantului. In zilele noastre, termenul a fost imprumutat pentru a denumi aparatul electric destinat uscarii parului prin curenti de aer cald.  ''

Offline Valexx

• Hero Member
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Raspuns: Din istoria cuvintelor!!
« Răspuns #1 : 14 Mai, 2009, 16:11:35 pm »
 '' Joker - carte cu valoarea cea mai mare in unele jocuri de noroc, care poate inlocui oricare alta in jocul respectiv. Vine din englezescul ``joker``  care inseamna persoana care face glume  joke= gluma.

Rapciune- termen popular ce denumeste luna septembrie. Este un cuvant provenit din limba latina -raptionem- tradus prin jaf sau sterpeleala, semnificatie interpretata drept ``culesul viei``
 Aceeasi luna mai are denumirea de ``vincier``  din latinescul  ``vinaceum``...''

Offline Valexx

• Hero Member
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
« Răspuns #2 : 06 Februarie, 2011, 20:31:41 pm »
 '' Boicot - interdictie declarata impotriva unui individ, a unui grup social, a unui stat etc., mai nou metoda de lupta politica sau economica, constand in sistarea organizata a relatiilor cu o persoana (fizica sau juritica) in semn de represalii, vine din Irlanda. Aici Charles Boycott a initiat o campanie pentru drepturi agrare, dar a fost tinta unui proces de izolare. Astfel numele sau a devenit sinonim cu ideea de mijloc de constrangere prin intreruperea organizata a tuturor relatiilor cu comunitatea sau cu locul respectiv. ''

Offline Xian

• Hero Member
  • Mesaje postate: 1343
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 06 Februarie, 2011, 21:55:00 pm »
Felicitari Valexx foarte interesant..daca se poate sa scrii mai des :great:

Offline predictorul

• Hero Member
  • Mesaje postate: 1308
  • Sparta Praha
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
« Răspuns #4 : 06 Februarie, 2011, 22:18:52 pm »
Valexx vezi de rog si de unde provine cuvintul Xian,ca eu stau si ma gindesc de vrio doi ani si nu ma duce creierasul asta de omulet :D la raspuns  :great: ;)

Offline Xian

• Hero Member
  • Mesaje postate: 1343
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 06 Februarie, 2011, 22:39:35 pm »

Offline Valexx

• Hero Member
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
« Răspuns #6 : 07 Februarie, 2011, 18:54:54 pm »
  Mersi Xian, intradevar sunt lucruri interesante ca si la topicul ''stiati ca'', nu sunt legate de pariuri, insa sunt lucruri de cultura generala, care cred eu ca merita sa fie citite;
  Predictorul vezi linkul pe care la postat chiar Xian, este destul deexpicit articolul;

E adevarat Xian ca nu prea am scris in toate topicurile in ultima vreme, pe care le-am deschis, am sa incerc sa scriu mai des, sper ca veti gasi macar interesant acest subiect;

Offline Valexx

• Hero Member
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
« Răspuns #7 : 14 Februarie, 2011, 22:52:20 pm »
'' Macadam- gen de pavaj facut din mai multe straturi de piatra sparta, indesata cu compresorul si impregnata cu un material de legatura, isi are radacinile in Scotia. Aici, inginerul John Loudon McAdam (1756-1836), un pionier in constructia de strazi, a introdus procedeul pavarii drumurilor cu un liant de pietre si alte conglomerate... ''

Offline tudor

• Junior
  • **
  • Mesaje postate: 8
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: Din istoria cuvintelor!!
« Răspuns #8 : 03 Noiembrie, 2011, 20:42:27 pm »
interesant topic :)

Offline Honey45

• Nou
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
Re: Din istoria cuvintelor!!
« Răspuns #9 : 06 Septembrie, 2013, 08:14:53 am »
Subiect interesant .. Am împărtășit acest mare info cu altii si pe paginile mele ventilator.