18 Septembrie, 2020, 23:29:34 pm

Autor Subiect: Pariuri sportive...  (Citit de 1439 ori)

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline pescadorul

• Hero Member
  • Mesaje postate: 5674
    • Vezi Profilul
    • Proza "neserioasa" si predictii... sportive
    • Adresa de email
Pariuri sportive...
« : 29 Decembrie, 2010, 09:44:00 am »
Suntem inaintea petrecerii de sfarsit de an si sportul, in general ne ofera in aceasta perioada putine evenimente de "studiat" si eventual de pariat asa ca putem dezbate alte probleme de interes cum ar fi de exemplu tehnica de pariere sau cum ne alegem optiunile sau cum am devenit pariori, in general. Incep eu primul...  :ok:

Pe langa alte preocupari care imi ocupa timpul, din strafundurile inconstientului a mai razbit una: pariurile sportive. Pe scurt ar fi vorba despre principiul, doi se intrec si al treilea castiga mizand pe unul dintre ei. In majoritatea zdrobitoare a cazurilor acest ‘al treilea’ este agentia de pariuri. Pentru ca sunt un perfectionist nu ma dezmint nici in cazul pasiunilor pe care le traiesc cu intensitate. Asa ca m-am apuc sa studiez constiincios pentru a patrunde in aceata lume, plina de suspans, in cunostinta de cauza. Fara profesionalism nu ajungi la performanta. Astfel ca 1 sau X sau 2, over sau under, numar de goluri, scor corect, castiga la diferenta, pauza/final, handicap au inceput sa fie termeni cu care s-au obisnuit cei din casa ca-i repetam tot timpul sa nu-i uit.
In scurt timp vorbeam in termeni de specialitate pana si cu Saba catelusa pechineza, pe nevasta-mea am intrebat-o ce golaveraj are… fapt care i-a dat apa la moara si privindu-ma visatoare mi-a spus ca se asteapta la ‘doua sau mai multe’ ca de cand cu internetul asta am cam lasat-o in pauza si ca in final a ramas cu handicap ca e pe minus. I-am relatat ca radiatiile si incalzirea atmosferei fac ca fiicele Evei sa se indrepte catre nimfomanie ca evolutie fireasca si nu ca pana acum, patologic. Pai daca scazi postul Pastelui si al Craciunului, plus duminicile si sarbatorile religioase, pentru restul se aplica o ritmicitate la doua saptamani si se obtine ‘normalul’. A plecat nervoasa socotind ceva pe degete…
Am ramas fata in fata cu calculatorul dar deconcentrat si lovit in amorul propriu. Mi-am adus aminte ca ‘in vino veritas’ dar pentru ca nu aveam am apelat la ce am gasit. O sticla adusa de socrul meu cu o crenguta de dud cufundata intr-un lichid. Am crezut, initial, ca se apuca sa-si faca ierbar si conserva franturi de natura in alcool dar mi-a explicat ca se pune ca sa dea tuicii culoare. Iata-ma in postura de scafandru utilitar, specializat in recuperari submersibile, hotarat sa incep ucenicia cu salvarea batului. Chiar daca lichidul ‘ostil’ il pune in pericol pe scafandru prin tot felul de ganganii si alte animale ce traiesc acolo si prin compozitie si tarie in cazul meu, trebuie sa actionezi ca te obliga deontologia profesiei.
Am aplicat o strategie atent studiata de afluire a lichidului catre un recipient mai mic. Mai aveam doua degete si un capat al batului era salvat, scos la aer din prizonieratul alcoolic. Si eu lucreaz si fara tub, obligat sa-mi tin respiratia, deci sa-mi privez plamanii de oxigenul salvator, atata timp cat am paharul la gura. Dar imi asum riscul cu barbatie… m-am jertfit si mi-am pus intestinul subtire la dispozitie pentru depozitare dar cred ca este gaurit ca tuica a ajuns pe undeva prin picioare. Batul a parasit, deja cu bustul, capcana perfida in care a zacut fapt realizat datorita actiunilor mele repetate. Simt niste dureri in ceafa, probabil ca taria nu e doar din prune ca i-o fi cazut producatorului pufoaica in cazan si ce-a zis… Las-o ca e buna pentru aroma…
De cand am devenit ‘botanist’ si studiez ramurile de copaci indiferent in ce tuica se afla, predictiile parca le fac mai usor desi gasesc echipele mai greu. Ia sa vedem prin Europa, Belgia tara celor doi muschetari: Standard Liege si Anderlecht eternele rivale in lupta pentru titlu. Standard bate tot, non-stop ca la politie dar nici Anderlecht nu e usa de biserica asa ca mai bine lasa, sa mai beau nitel. In Franta Lyon este neinvinsa de cinspe etape si joaca cu Marseille, pai daca tocmai azi… inca un gat ca e riscant. La italieni Juventus e in fata si dupa ea gafaie Milan, Lazio, Roma, Inter care se calca pe picioare sa-i puna piedica ‘batranei doamne’. Trebuie sa ma concentrez, mai beau un pahar. Sampdoria e saraca intr-un hal ca a incasat de la toti, numai Dunarea Giurgiu n-a batut-o ca nu s-au intalnit. Sa vars o picatura pentru gloria ei restul pe gat. La nemti se bea multa bere asa ca mai iau o tuica si constat ca nici aici nu esti sigur de nimic. Bayern Munchen ‘uber alle’ da o mai incaseaza din cand in cand si azi pleaca la Bremen. Acolo s-o face tuica? Ma duc la Spania. Aici printre d’alde Barcelona, Real si Valencia se mai impinge si Osasuna. Merita cinstit curajul si ciocnesc cu dispay-ul. Astazi insa joaca la Malaga. Echipa cu nume de vin o s-o calce in picioare. Deja, duc sticla la gura ca s-o scurg… mai am reflexe, am prins batul intre dinti ca altfel mi se proptea in tiroida…

pescadorul
Pariez... deci exist!

Offline predictorul

• Hero Member
  • Mesaje postate: 1308
  • Sparta Praha
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Raspuns: Pariuri sportive...
« Răspuns #1 : 29 Decembrie, 2010, 17:35:31 pm »
pescadorule te simti bine?? ???

Offline *-Popy-*